8 Gece / 9 Gün Konaklama
1499

 

BAŞTANBAŞA FAS TURU 

BÜYÜK SAHRA ÇÖLÜNDE GECELEMELİ


AIR ARABIA ILE 8 GECE 9 GÜN

                                                                      

1. GÜN İSTANBUL -  CASABLANCA – RABART 85 Km- CHEFCHAOUEN 250 km

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Air Arabia’nın 3O2438 sefer sayılı uçuşu ile saat 00:15’te Kazablanka’ya  hareket. Yerel saat ile 03:15’da varış. Pasaport işlemlerinden sonra otobüsle saat 04:30 Rabat’a hareket ediyoruz.  Bir saat sürecek  keyifli bir yolculukla Rabat’a varıyoruz. Rabat’ta alacağımız eken kahvaltı sonrası Panoramik şehir turu yapıyoruz.  Kraliyet Sarayı’nı, Bakanlıklar ve Parlamento’yu otobüs içerisinden görüyoruz ve Mohammed V Mozolesi’ni, Hassan Kulesi’ni ve Kasbah Oudaia’yı yürüyerek ziyaret ediyoruz. Kasbah’ın terasından Atlantik Okyanusu’nu ve dünyanın birbirine en yakın iki şehrini de göreceğiz; Rabat ve Sale...   Rabat gezisi sonrası Mavi Şehir” Chefchaouen’e doğru yola çıkıyoruz. Gezi programının en ilgin yerlerinden biri olan, yemyeşil doğası ve maviye boyalı evleriyle sıra dışı bir yer olan Chechaouen’de gezeceğimiz yerler arasında V. Muhammed Meydanı, Medina, Kasbah ve bulunmaktadır. Geceleme ve akşam yemeği Chefchaouen’de.

2. GÜN CHEFCHAOUEN- FES 206 km

Sabah, rehberimizin belirleyeceği saatte kalkıyoruz. Kahvaltının ardından Rif dağları arasından ve koloni döneminden kalma İspanyol-Fransız bölgesini ayıran gümrüklü alandan geçip öğle saatlerine yaklaşırken Fes’e varıyoruz. Önce otelimize yerleşip valizlerimiz otele bırakıyoruz. Şehir turna başlıyoruz.  Fes, yüz yıllar boyunca Batı İslam dünyasının en önemli dini merkezlerinden biri ve Fas Krallığının kültürel başkenti olmuştur. Eski şehir Fes el Bali, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Medina’sı dünya üzerinde halen arabaların giremediği en büyük alan olarak bilinir. Ayrıca 859 yılında kurulan Al Karaouine Üniversitesi de dünya üzerinde eğitime devam eden en eski üniversitedir. Gezimize Borj Sud’den Fes el Bali’nin panoramik fotoğraflarını çekerek başlıyoruz. Sonrasında ise tepeden şaşkınlıkla izlediğimiz bu manzaranın içine giriyor ve sırasıyla Porselen Atölyesi, Kraliyet Sarayı, Mellah, Bab Boujloud, Bou Inania Medresesi (dışarıdan), Nejjarine Meydanı, Nejjarine Çeşmesi, Foundouk Nejjarine (dışarıdan), Moulay Idriss Mozolesi, Al Attarine Medresesi (dışarıdan), Al Karaouine Cami (dışarıdan) ve Fes’de halen ortaçağdan kalma arkaik tekniklerle üretim yapan en büyük tabakhane olan Chouara’yı görüyoruz. Bu gezilerimiz esnasında el sanatları ve Fas’a has ürün satan çarşılarda alışveriş yapma olanağı da bulacaksınız. Medina’nın etkileyici yapılarının birinde alınacak öğle yemeğini takiben şehre hakim bir yerde bulunan diğer surlardan – Borj Nord - Fes el Bali’yi diğer taraftan seyrediyoruz. Etkileyici, güzel bir gün sonrası geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

3. GÜN  FES – İFRAN 60 km - MİDELT 130 Km  – ERRACHİDİA 140 Km – ERFOUD 70 Km  - BÜYÜK SAHRA

Otelde alacağımız erken kahvaltı sonrasında İfran üzerinden Öce Midelt’e varıyoruz. Kuzey Atlas dağlarını aşarak büyük sahranın olduğu bölgeye, Atlasların doğusuna geçiyoruz. Öğle yemeği için vereceğimiz mola sonrası yolumuza devam ediyoruz ve öğleden sonra Çölün kapısı olarak kabul edilen Erfoud’a varıyoruz. Burada 4x4 ler ile Merzouga’ya hareket ediyoruz. 15 km kadar çöl içerisine gittikten sonra Çöl ortasında bulunan ve bivouac diye adlandırılan berberi çadırlarında, Cezayir sınırına yakın bir bölge olan sahra çölünde geceyi geçiriyoruz.  Akşam yemeği Çöl ’de.


4. GÜN ERFOUD – TİNEGHİR 140 Km – TODRA Boğazı 16 Km – KALAAT M’GIOUZA 90 Km – DADES VADİSİ  ve  OUARZAZATE 90 Km

Sabah erkenden kalkıp Merzouga’ da kum tepelerinde hayranlık uyandıran gün doğumunu izliyoruz. Kampta kahvaltı yaptıktan sonra Tineghir’e hareket ediyoruz. Kayaların 250 m yüksekliğe ulaştığı Todra kanyonunu ziyaret ediyoruz. Kanyonun eteğindeki bir restoranda öğle yemeği (isteğe bağlı) aldıktan sonra Dades vadisi içerisinden bulunan yerleşim yerlerini geçerek ve bu coğrafyanın oluşturduğu yöresel mimari özelliklere hayran kalarak, Fas’ın en büyük hurma vadisine hayran kalıp geceleme ve akşam yemeği için


5. GÜN  OUARZAZATE – ATLAS FİLM STÜDYOLARI 5 km  – AİD BEN HADDOU 25 Km – TiCHKA GEÇİDİ 80 km – MARRAKECH 100 km.

Kahvaltı sonrası ilk durağımız Atlas film stüdyoları olacak. Bizleri dünyanın değişik ülkelerinde bulunun ünlü yapılara, Cleopatra’ya, asterikse, indiana jones’agötürecek ve gizemli bir dünyaya taşıyacak. Bu keyifli gezi sonrası UNESCO listesinde yer alan çölün güney kapısı olarak kabul edilen Aid ben Haddou’nun mimarisi karşısında hayranlığımızı saklayamayacağız. Şehir gezisinden sonra isteyenkonuklarımız ressamların özel yakma yöntemi ile yaptığı resimleri, bir başka deyiş ile eski dönemlerde yazılan mesajın gizlenmesi için ancak ısıtılınca ortaya çıkan çok eski tekniğin günümüzde de kullanılmasıdır. Aide Ben Haddou’da öğle yemeği yedikten sonra Atlas dağlarının en keyifli bölümünde zirveye çıkıp Marrakech hareket ediyoruz. Atlas dağlarının en yüksek noktasından geçip Tichka’da durup fotoğraf çekiyoruz.  Bu bölge aynı zamanda yol üzerinde fosil örnekleri satın almak isteyenler için gerçek bir hazinedir. Amatör veya profesyonel fotoğrafçılar için gerçek bir hazine olan atlas dağlarını geçip gün sonu Marrakech’de otelimize yerleşiyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Marrakech de.

6. GÜN MARAKEŞ

Sabah kahvaltısının ardından günümüz Marakeş turuna ayrılmıştır. Marrakech şehir turunda; Menara Bahçeleri, İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresi, Saadien Anıt Mezarları ve 19. yüzyılda şehri idare eden paşa tarafından inşa ettirilmiş Bahia Sarayı gezilecek yerler arasındadır. Gezimize Afrika’daki en hareketli şehir meydanı olan Jmaa El Fna ile devam ediyoruz.  Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileriyle şenlenen; marakşilerin buluşma alanı keyifli vakit geçirilecek yerler arasındadır. Marrakech kapalı çarşıda alıveriş için verilecek serbest zaman sonrası geceleme ve akşam yemeği Marrakech de.

7. GÜN MARAKEŞ - ESSAOUİRA 170

Otelde alınacak kahvaltı sonrası endemik bir bitki olan Argan bölgesinden geçerek ( Argan yağı kooperatifi gezme olanağı)  Essaouira’ya hareket ediyoruz. Essaouira’da Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan ESSAOUIRA uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında dalga almayan bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Fas’ın gizemli kentlerinden Marakeş kiremit rengi ile Fes ve Meknes sarısı ile Essaouira ise mavi ve beyaz ile hafızalarınızdaki renk cümbüşünü tamamlar. Gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri ile birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Bohem hayatı seçen binlerce Avrupalı şehrin tarihi medinasında (sur içi) kiraladıkları, satın aldıkları evlerde yaşarlar. 18.yy da Fransız bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas Okyanusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler. Şehirde; kale, medina, çarşı, eski liman gezeceğimiz yerler arasında. Kilimler, yöreye has ağaç işleri, deri işlemeler, Fas’a özgü el işleri tarihi ve canlı çarşısındaki dükkânlarda alışveriş imkânı.  Güzel bir gün sonrası, gönlümüzü burada bırakarak Marakeş’e geri dönüyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Marakeş’de.


8. GÜN ESSAOUİRA – SAFİ – OUALİDİA – ELJADİDA

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Atlas okyanusu kıyısını takip ederek güney- Kuzey yönünde sahili takip ediyoruz.  Safi’yi geçip sahil bandının en güzel noktalarından olan Oualidia’ya varıyoruz. Oualidia; Okyanusa Paralel uzanan “Kıyı sulak alanları, Kum ve Tuzlalar, Pürüzlü Resifler, Lagünler ve Habitatlarda çok zengin balık ve kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu türler arasında; Flamingolar, Kılıç Gagalar, Stilts, Godwits, Leylek, İbibik, Sumru, Egrets ve Warblers gibi birçok küçük kuş türlerini sayabiliriz. 1957 yılında kurulan istiridye çiftlikleri sayesine her yıl 200 ton Japonya’ya ihracat gerçekleştirmektedirler. Bizdeki ölüdeniz anımsatan oluşumu balıkçı restoranları ile Fas’ın en gözde yerlerinden birisidir. Öğle yemeği için sahilde vereceğimiz yemek molasında deniz kabuklularını mutlaka deniyoruz. Yemek sonrası Okyanus kıyısını takip ederek Dünya Kaya Fosfat yataklarını elinde bulunduran Fas’taki ön önemli işleme fabrikasının önünden geçerek El Jadida’ya varıyoruz.UNESCO Dünya mirası arasında yer alan El jadida turu yapıyoruz. Özellikle Portekiz Rönesans döneminin en önemli inşaat örneğini oluşturması nedeni ile Manuelin Assumption kilisesi Kale ve sarnıcı görülmeye değer eserlerdir. Şehir turu sonrası geceleme ve akşam yemeği için Casablanca’dayız.


9. GÜN CASABLANCA – İSTANBUL

Otelde alınacak kahvaltının ardından Casablanca şehir turna başlıyoruz.  Turumuza Corniche’te (Kordon Boyu) ve Fas’ın gururu Hassan II Cami ile başlıyor. Hassan II Camii, alanı açısından dünyanın en büyük üçüncü ve minare yüksekliği açısından da en yüksek camisi olarak bilinmektedir (Namaz saatinde camiye giriş, Müslümanlar için ücretsizdir. Diğer saatlerde ise giriş 120 Dirhem dir.). Camiden sonraki gezimiz Casablanca’nın Los Angeles’a benzetilen mahallesi Anfa semti ile devam edecek. Afrika’nın en büyük AVM sinde öğle yemeği için verilecek serbest zaman Ardından Casablanca Mohammed VI Havaalanı’na transfer. Saat 15:00 sularında Havaalanında oluyoruz; check-in işlemlerinden sonra Air Arabia’nın 3O2438 sefer sayılı uçuşu ile saat 17:00’a İstanbul’a hareket. Saat 23:55’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. Bir başka seyahatimizde buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Fiyatlara Dahil Olan Hizmetler
 • Akşam Yemekleri
 • Havalimanı Vergileri
 • Kahvaltı Dahil Konaklama
 • Lüks Otobüslerle Ulaşım
 • Panaromik Şehir Turları
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Uçak Bileti
 • 15 TL tutarındaki yurt dışı çıkış harcınız
 • Öğle Yemekleri
 • Seyahat Sigortası
 • Tur esnasında katılım gösteceğiniz tüm ekstra gezileriniz
 • Tüm kişisel harcamalarınız
 • Ücretli olması halinde, uçuş sırasındaki tüm catering hizmetleri
Tur Özeti

Bu tur uçakla gerçekleşmektedir.

Tarih Aralığı : 22.09.2018 / 30.09.2018


Fiyata Neler Dahil ?
 • Akşam Yemekleri
 • Havalimanı Vergileri
 • Kahvaltı Dahil Konaklama
 • Lüks Otobüslerle Ulaşım
 • Panaromik Şehir Turları
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Uçak Bileti

Neden Elçi Tur ?
Uygun fiyatlar, Güvenlir HizmetUygun fiyatlar, Güvenlir Hizmet
Avantajlı Ödeme SeçeneklerAvantajlı Ödeme Seçenekler
30 Yıllık sektör tecrübesi30 Yıllık sektör tecrübesi
Reklam 1
Web Tasarım
444 28 29
Türkiyenin Her Yerinden
Ekonomik Hac ve Umre